w którym będziemy spędzać tak dużo czasu, gdzie powinniśmy udać się w przypadku ewakuacji, poznać drogi i zalecenia ppoż, itd. Może się to wydawać błahą sprawą, a wymienione podczas szkolenia informacje - jak nam się zapewne wydaje - nigdy się nie przydadzą w realnym życiu. Takie lekceważące podejście to błąd. Nigdy nie wiemy, kiedy może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, dlatego też nigdy nie możemy być "za bardzo" na to przygotowani, a już zwłaszcza w miejscu, które jest dla nas wciąż nowe. Warto zatem od podszewki poznać otoczenie i reguły w nim panujące, tak, aby nie żałować w przyszłości, że tego nie zrobiliśmy. Czasami w szkoleniach BHP jest uwzględniona również pierwsza pomoc, która z kolei może nam się przydać wszędzie i w dosłownie każdym momencie.
Szczególnie duże zmiany zauważalne są w
Od czasów pierwszych fabryk zmieniło się bardzo dużo. Szczególnie duże zmiany zauważalne są w podejściu do robotnika. Doświadczenie i wiedza stanowi dziś ogromną wartość dodaną. Dlatego też spora część przedsiębiorców stara się dbać o warunki pracy, zapewniając w niej bezpieczeństwo i wygodę. Szkolenia BHP są też wymagane przez odpowiednie przepisy. Unormowana prawnie jest też kwestia bezpieczeństwa ppoż (przeciw pożarowego). Nacisk kładziony jest też na znajomość zasad wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania. Pierwsza pomoc jest także w programie nauczania szkolnego.
Mimo tak dużego nacisku na ochronę życia i zdrowia pracowników, niektóre firmy starają się oszczędzać w tym obszarze. Część przepisów BHP jest również trudna do zrealizowania i wydaje się niepotrzebna, przez co przedsiębiorcy starają się uniknąć pewnych obowiązków. W długiej walce z biurokracją i przepisami zapomnieniu ulega sedno problemu, czyli zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, a więc wartości najwyższej wagi w naszej kulturze.
Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania regularnych szkoleń BHP. Na szkoleniu wstępnym poruszane są ważne kwestie bezpieczeństwa oraz zdrowia. Omawiana jest tu przykładowo pierwsza pomoc i zasady jej udzielania czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.
Mogłoby się to w dwudziestym pierwszym
Nikt nie jest chyba w stanie podważyć tego, jak ważne jest przeprowadzenie szkolenia BHP w miejscu pracy czy nauki. Dzięki tego typu szkoleniom dowiadujemy się w nowym miejscu, jakie obowiązują nas regulaminy i zasady, ale też poznajemy lepiej sam budynek, rozkład jego pomieszczeń, wyjść awaryjnych, dróg ppoż, itd. I chociaż nikt z nas nie zakłada, że nagle wybuchnie pożar, a my będziemy musieli uciekać z płonącego budynku, to jednak warto być przygotowanym na taką wątpliwie ciekawą okoliczność i wiedzieć, dokąd się wówczas udać i co robić. Jak się okazuje, bardzo wielu ludzi w takiej sytuacji wpada w panikę i kompletnie nie wie, jak ma się zachować. To naprawdę nagminna sprawa. Podobnie, jak brak znajomości pierwszej pomocy. Mogłoby się to w dwudziestym pierwszym wieku wydawać niemożliwe, a jednak pierwsza pomoc często nie jest udzielana, bo ludzie po prostu nie wiedzą, jakie kroki powinni podjąć, aby uratować czyjeś życie, kiedy jest ono zagrożone. Dlatego też korzystajmy ze szkoleń.